פדיון האב

ענר פרמינגר

70

|

|

דקות

|

מתאים לגילאי:

שפה

סרט מעקב אחר האמן צבי לחמן

"הכינוס הזה הוא חתיכת כינוס...אני חושב על פנתאון. ..האולם כולו...הופך לאיזשהו מקדש שמזכיר לי את לוקסור במצרים...וככל שתמשיך המקדש הוא רב-תרבותי כי הוא גם הלניסטי...בסוף הדרך תגיע למקדש החרב היהודי" (גדעון עפרת).

פדיון האב, התערוכה שהוצגה במוזיאון לאמנות ישראלית ברמת-גן, הוא מחווה לאביו של האמן שנפטר באביב 1999. התערוכה המכילה פסלים שמשלבים בין מיתוס העקדה, מוטיבים מהפייטה הנוצרית ומאמנויות קדומות עם דימויים של זיכרון חי, מחדדת שאלות של שיוך וזהות הן מכיוון אישי והן מכיוון אמנותי ותרבותי.

המצלמה עקבה אחרי עבודתו של לחמן כשנתיים, במהלכן תיעדתי את האמן בבית היציקה, בסטודיו ובתערוכות. לוויתי אותו כשהקים את הפסל "עקידה" לזכרו של רס"ן צחי בנטוב שנפל בפעולת השייטת בלבנון וכשרשם את אביו לפני מותו. כן תיעדתי את הצבת פסלו "לוחמת נחה" בארנסבורג, טירה עתיקה בגרמניה.

על-ידי הצילום התוודעתי לשכבתיות המופלאה שמייחדת את עבודתו: שכבתיות במרקם החומרי, בשלבי העשייה והעיבוד, בתזמור צורות מופשטות, בדו-שיח עם מסורות אמנותיות, ובדימוי האנושי עצמו. לחמן מעצב אדם שעבר זעזועים נפשיים, גיאולוגיים, תרבותיים: אדם שאנושיותו שרדה את כל תהליכי ההיתוך הללו. ככל שהצופה מתקשה לאתר את גבולותיו של הייצוג בקווי מתאר מוגדרים של צורה וגוף, הוא קולט את הדימוי האנושי כמבט התובע ממנו שאלה לגבי קיומו וגבולותיו שלו.

הנוכחות הפיסולית מקבלת מימד של אירוע בחלל. המצלמה קורעת פתח להתהוות שרוחשת
מאחורי הפסל המוגמר, החל בעבודה בחומר, בתהליך היציקה התעשייתי, בהקמת הפסל, וכלה בהידברות בינו לבין הצופים.
הסרט צולם בשנים 1999-1998 והוקרן בהקרנת בכורה בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים, 2000, בו הוא זכה בציון לשבח בתחרות הבינלאומית בקטגוריית "החוויה היהודית".

ענר פרמינגר

ענר פרמינגר

רוני כצנלסון

ציפי רז

ייעוץ מוזיקלי - מנחם ויזנברג

הפקה

תסריט

צילום

עריכה

עיצוב פסקול

מוזיקה

פרטים נוספים:

גופים תומכים

טריילר

.

על הבמאי.ת

כל הזכויות שמורות לאיגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בירושלים 2017

ליצירת קשר: jlmfilmguild@gmail.com

 • May 10, 8:00 PM – May 17, 8:00 PM
  Jerusalem, Shlomo ha-Melekh St 9, Jerusalem, Israel
  - הקרנה מיוחדת של הסרט עטור השבחים 'אפריקה' + שיחה מתי? יום שני, 10 במאי, בשעה 20:00 - סדנת קולנוע עצמאי מרתקת בהנחיית איתי ואורן המיועדת ליוצרות ויוצרים שעובדים על פרויקטים עצמאיים ומעוניינים לקבל סיוע ופידבק על תהליך העבודה. מתי? יום שני, 17 במאי, בשעה 20:00, הכניסה חופשית!
  Share
 • Jul 23, 2019, 8:00 PM
  בית אורי צבי, Jaffa St 34, Jerusalem, Israel
  <<<<< ערבי שיח והקרנה על ספרות, קולנוע וחברה >>>>> יוצרים ירושלמים יציגו יצירות עבריות שמצאו את דרכן אל המסך הגדול של הקולנוע. במפגשים נדון במבט ביקורתי על העיבוד שלהן בדרכן למסך הגדול, ונתהה על מקומן של היצירות הללו כמעצבות תודעה חברתית.
  Share
 • Jul 07, 2019, 8:00 PM
  Cinémathèque - Jerusalem, Hebron Rd 11, Jerusalem, Israel
  איגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בירושלים מציג: 'סלסול' - בבימוי סיגלית ליפשיץ ושלום הגר ובהפקת איתי עקירב *תומר קאפון**ערן איוניר**נטע טרוים**שלום ישראל**נדב וידר** הקרנת בכורה ירושלמית בנוכחות השחקנים ויוצרי הסרט Sigalit Liphshitz שלום הגר Eran Ivanir Neta Traum Tulik Galon
  Share
 • Mar 25, 2019, 8:00 PM – Mar 26, 2019, 10:00 PM
  Jerusalem Cinematheque, Hebron Rd 11, Jerusalem, Israel
  איגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בירושלים (ע"ר) שמח להזמין אתכם לאירוע MIX & MATCH מס' 2! יוצרים ירושלמים מכל התחומים מציגים פרוייקטים בעבודה. הצצה לנעשה בעיר בכל תחומי העשייה - קולנוע, טלוויזיה, אנימציה ודיגיטל.
  Share
 • Feb 17, 2019, 6:30 PM – 10:30 PM
  Jerusalem Cinematheque, Hebron Rd 11, Jerusalem, Israel
  אוסף מיכה שגריר ואיגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בירושלים מתכבדים להזמינכם לאירוע לזכרו של מיכה שגריר, מהמפיקים המרכזיים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל וממייסדיה, לציון יום השנה ה-4 לפטירתו. הקרנה מיוחדת של הסרט התיעודי "קוביה הונגרית" על המלחין אנדרה היידו, בבימוי גלעד ענבר ובהפקת מיכה שגריר
  Share
 • Nov 07, 2018, 7:00 PM
  Alliance House, Ki'akh St 5, Jerusalem, Israel
  רוח חדשה ואיגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בירושלים שמחים להזמין אתכם לסדרת אירועים על מאחורי הקלעים של העשייה. רציתם לדעת מה ההבדל בין סינופסיס להצהרת כוונות? התביישתם לשאול אם לתסריטאי יש זכויות שונות או שוות למפיק? בואו למפגשים! הבירה עלינו, הכניסה חופשית. האירועים מתקיימים ב"סלון", בית אליאנס, קו
  Share
 • Sun, Jun 24
  Jerusalem Cinematheque
  Jun 24, 2018, 8:30 PM – 9:30 PM
  Jerusalem Cinematheque, Hebron Rd 11, Jerusalem, Israel
  ארבעה משוררים, ארבעה סרטים קצרים על שירה
  Share
 • Thu, Jun 14
  Ethiopia St 11 אצל בנימין פרידנברג
  Jun 14, 2018, 7:00 PM – 11:00 PM
  Ethiopia St 11 אצל בנימין פרידנברג, Ethiopia St 11, Jerusalem, Israel
  CAMERA :חדר .לשכה אפלה. האור נכנס, מקרין את תמונת העיר, חוץ יום ירושלמי בחדר לגמרי פרטי
  Share
 • Jun 07, 2018, 8:30 PM – 9:30 PM
  Jerusalem Cinematheque, Hebron Rd 11, Jerusalem, Israel
  סרט ושיחה עם הבמאית יסמין הדס ליפשיץ-סימן טוב וד"ר גדעון עפרת
  Share