מוסקוביה - מגרש הרוסים

ענר פרמינגר

5

|

|

דקות

|

מתאים לגילאי:

שפה

"במרכז הדמוקרטיה המפוארת הזאת, בלב העיר הקדושה, עיר הנביאים, עיר המורשת התרבותית, במרכז הציוויליזציה החשובה הזאת נמצאת הכנסייה הרוסית. הבניינים היפהפיים האלה שמוקפים בבתי קפה, מסעדות, רחוב יפו וכל ההיסטוריה המיוצגת בהם, במרכז כל זה נמצאת המוסקוביה (כינוי לבית המעצר בו עוברים פלשתינאים עינויים). לאף אחד אין מושג מה קורה בתוך כל הפסדה הזאת. שם נמצא הגיהינום. שם אתה מתפלל למות."
פרופסור ג'מאל עמרו, ביר זית

דברים מתוך ראיון חי ומצולם של ג'מאל עמרו לאחר עשרים וחמישה ימי מעצר ועינויים ע"י השב"כ, לאחר שחרורו מבלי שננקטו נגדו כל הליכים משפטיים.
מגרש הרוסים במרכז ירושלים, מתחם של 500 מ"ר: במערב, רחוב יפו, נתיב התנועה, המסחר והקניות הסואן של העיר. בדרום, ככר ספרא הפתוחה לרווחה ומוקפת בבנייני עירית ירושלים המודרניים ובסמוך בניין בית משפט השלום הוותיק. בצפון, רחוב הלני המלכה המאכלס את הרדיו הממלכתי ופאבים הומים בשעות הבילוי הלילי. בלב כל אלה עומדים זה לצד זה שני מבנים נוספים: הכנסייה הרוסית שנבנתה ע"י הצאר ניקולאי ב-1872 - מבנה ארכיטקטוני מרהיב, ומולה תחנת המשטרה של מרכז ירושלים. רק חומה בודדת בצורת ריש שמעליה מזדקרים חוטי תיל מפותלים מסתירה מה חבוי מאחורי מבנה זה. זהו בית המעצר אליו מכוונים דבריו של פרופסור עמרו המובאים לעיל. עשרות הפלשתינאים, הצובאים לעיתים מחוץ לשערי החומה, נותנים תזכורת שוטפת לסבל, שאנו מתאמצים להתכחש לו, המסתתר במקום זה.
הסרט מביא את הסיפור המורכב העשיר ורב הפנים של מקום זה. "מגרש הרוסים" כתמצית ההוויה הירושלמית מלאת הניגודים בהיסטוריה, בארכיטקטורה, בהרכבה הדתי ובמרקם האנושי שלה. בית משפט שלום מול מרתף עינויים של השב"כ. מוסדות הרדיו מול מוסדות העירייה. פאבים השוקקים בבילויי לילה מול מרכז מסחרי סואן ביום. ארכיטקטורה דתית מפוארת מול גדרות תיל וחומת בטון. אנשים הממהרים לעבודתם מול פלשתינאים הממתינים שעות ארוכות לברר את גורל קרוביהם.
הסרט הופק במסגרת פרויקט "מקום" שיזם והפיק עמית גורן בתמיכת הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה וערוץ 8 בשנת 2001 והוקרן בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים, 2001 ובפסטיבל טריביקה, ניו-יורק בשנת 2002.

עמית גורן

ענר פרמינגר

רוני כצנלסון

עמי דרוזד

מקורית - יוסי מר חיים

זכויות ההקרנה משותפות לענר פרמינגר ולעמית גורן. יש לתאם הקרנה גם עם עמית גורן.

הפקה

תסריט

צילום

עריכה

עיצוב פסקול

מוזיקה

פרטים נוספים:

גופים תומכים

טריילר

.

על הבמאי.ת

כל הזכויות שמורות לאיגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בירושלים 2017

ליצירת קשר: jlmfilmguild@gmail.com

 • May 10, 8:00 PM – May 17, 8:00 PM
  Jerusalem, Shlomo ha-Melekh St 9, Jerusalem, Israel
  - הקרנה מיוחדת של הסרט עטור השבחים 'אפריקה' + שיחה מתי? יום שני, 10 במאי, בשעה 20:00 - סדנת קולנוע עצמאי מרתקת בהנחיית איתי ואורן המיועדת ליוצרות ויוצרים שעובדים על פרויקטים עצמאיים ומעוניינים לקבל סיוע ופידבק על תהליך העבודה. מתי? יום שני, 17 במאי, בשעה 20:00, הכניסה חופשית!
  Share
 • Jul 23, 2019, 8:00 PM
  בית אורי צבי, Jaffa St 34, Jerusalem, Israel
  <<<<< ערבי שיח והקרנה על ספרות, קולנוע וחברה >>>>> יוצרים ירושלמים יציגו יצירות עבריות שמצאו את דרכן אל המסך הגדול של הקולנוע. במפגשים נדון במבט ביקורתי על העיבוד שלהן בדרכן למסך הגדול, ונתהה על מקומן של היצירות הללו כמעצבות תודעה חברתית.
  Share
 • Jul 07, 2019, 8:00 PM
  Cinémathèque - Jerusalem, Hebron Rd 11, Jerusalem, Israel
  איגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בירושלים מציג: 'סלסול' - בבימוי סיגלית ליפשיץ ושלום הגר ובהפקת איתי עקירב *תומר קאפון**ערן איוניר**נטע טרוים**שלום ישראל**נדב וידר** הקרנת בכורה ירושלמית בנוכחות השחקנים ויוצרי הסרט Sigalit Liphshitz שלום הגר Eran Ivanir Neta Traum Tulik Galon
  Share
 • Mar 25, 2019, 8:00 PM – Mar 26, 2019, 10:00 PM
  Jerusalem Cinematheque, Hebron Rd 11, Jerusalem, Israel
  איגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בירושלים (ע"ר) שמח להזמין אתכם לאירוע MIX & MATCH מס' 2! יוצרים ירושלמים מכל התחומים מציגים פרוייקטים בעבודה. הצצה לנעשה בעיר בכל תחומי העשייה - קולנוע, טלוויזיה, אנימציה ודיגיטל.
  Share
 • Feb 17, 2019, 6:30 PM – 10:30 PM
  Jerusalem Cinematheque, Hebron Rd 11, Jerusalem, Israel
  אוסף מיכה שגריר ואיגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בירושלים מתכבדים להזמינכם לאירוע לזכרו של מיכה שגריר, מהמפיקים המרכזיים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל וממייסדיה, לציון יום השנה ה-4 לפטירתו. הקרנה מיוחדת של הסרט התיעודי "קוביה הונגרית" על המלחין אנדרה היידו, בבימוי גלעד ענבר ובהפקת מיכה שגריר
  Share
 • Nov 07, 2018, 7:00 PM
  Alliance House, Ki'akh St 5, Jerusalem, Israel
  רוח חדשה ואיגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בירושלים שמחים להזמין אתכם לסדרת אירועים על מאחורי הקלעים של העשייה. רציתם לדעת מה ההבדל בין סינופסיס להצהרת כוונות? התביישתם לשאול אם לתסריטאי יש זכויות שונות או שוות למפיק? בואו למפגשים! הבירה עלינו, הכניסה חופשית. האירועים מתקיימים ב"סלון", בית אליאנס, קו
  Share
 • Sun, Jun 24
  Jerusalem Cinematheque
  Jun 24, 2018, 8:30 PM – 9:30 PM
  Jerusalem Cinematheque, Hebron Rd 11, Jerusalem, Israel
  ארבעה משוררים, ארבעה סרטים קצרים על שירה
  Share
 • Thu, Jun 14
  Ethiopia St 11 אצל בנימין פרידנברג
  Jun 14, 2018, 7:00 PM – 11:00 PM
  Ethiopia St 11 אצל בנימין פרידנברג, Ethiopia St 11, Jerusalem, Israel
  CAMERA :חדר .לשכה אפלה. האור נכנס, מקרין את תמונת העיר, חוץ יום ירושלמי בחדר לגמרי פרטי
  Share
 • Jun 07, 2018, 8:30 PM – 9:30 PM
  Jerusalem Cinematheque, Hebron Rd 11, Jerusalem, Israel
  סרט ושיחה עם הבמאית יסמין הדס ליפשיץ-סימן טוב וד"ר גדעון עפרת
  Share